Ako správne vybrať hračku pre dieťa?

Neoddeliteľnou súčasťou každodenných aktivít našich ratolestí je, prirodzene, hranie sa. Za týmto pojmom sa však skrýva viac, než len zábava. Už od veľmi útleho veku totiž dokážu hračky rozvíjať kreativitu, myslenie, či v neposlednom rade motoriku dieťaťa. Správne zvolená hračka má teda okrem zábavného charakteru, aj ten edukačný.

Čo pri výbere zohľadniť?

Keďže je vývin detí je v útlom veku veľmi rýchly, je dôležité aby sme výber hračiek prispôsobovali ich aktuálnym potrebám, ktoré ich budú v dostatočnej miere stimulovať. Poďme si to teda rozdeliť na drobné.

Najmenšie bábätká vnímajú najmä prostredníctvom zmyslov, preto je odporúčané zvoliť hračky, ktoré vydávajú zvuk a maju kontrastné farby. Dbajte však na to, aby bola hračka bezpečná a nemala časti, ktoré by mohlo dieťa prehĺtnúť. Vhodnou voľbou sú napríklad hrkálky, hryzadlá či hračky, ktoré vydávajú zvuky.

Pre deti od jedného roka sú určené najmä hračky zamerané na manipuláciu. Dobrým príkladom sú jednoduché stavebnice či objekty, pri ktorých sa dieťa učí farby a tvary, a trénuje pozornosť či úchop. Na rozvíjanie motoriky poslúžia aj odrážadlá.

Od dvoch rokov už môžeme siahnuť napríklad po pexese či puzzle, ktoré plnia úlohu rozvíjania rozumových schopností. Začať je vhodné, samozrejme, od tých jednoduchších a postupne sa dostať k zložitejším. U každého dieťaťa je ťo však individuálne a preto sa niet kam ponáhľať.

V predškolskom veku je už dieťa začlenené v kolektíve, učí sa interakcii s ďalšími deťmi a často napodobňuje situácie, ktoré bežne zažíva. Tu však treba spozornieť a opäť tomu prispôsobiť aj povahu hry. Individuálne hranie sa prechádza transformáciou a do popredia sa dostáva interaktivita. Opäť to môžu byť spoločenské hry, stavebnice, či napríklad kreatívne pomôčky ako plastelína, farbičky a pastelky.

Hračky pre všetky vekové kategórie na jednom mieste

Vo fifitoys.sk dbáme na výber tých najlepších hračiek a pomôcok pre deti, ktoré vyššie uvedené kritéria spĺňajú. Do kráľovstva najmenších prinášame originálne a kvalitné hračky, ktoré majú okrem nekonečnej zábavy aj potenciál rozvoja zmyslov a zručností našich ratolestí.

Pridajte komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Deti dávno vedia, že draci existujú. Vďaka hračkám len zistia ako sa dajú poraziť.